20.09.2019

Je pro vás váš automobil něčím, co by se dalo nazvat takřka vaším děťátkem? Pečujete si o něj a poškrábaný lak způsobený nešetrným mytím je pro vás čirou noční můrou? V tom případě jsou tipy na to, jak si automobil umýt v pohodlí domova – dokonale a bezpečně, právě pro vás.

Můžete se snažit o svůj vůz pečovat sebevíc, ale i mycí linka, která se prezentuje jako šetrná, může poškodit lak na vašem autě. To samé platí i o neopatrném čištění v domácích podmínkách. Ať už jste se pro domácí mytí rozhodli z jakýchkoliv důvodů, měli byste se držet pravidel, díky kterým předejdete případnému poškození svého auta.

Na čištění používejte mikrovlákno

Na domácí čištění auta používejte ideálně hadřík, případně žínku z mikrovlákna. V žádném případě nepoužívejte kartáče, papírové utěrky, houby či staré trička. To už dosáhnete šetrnějšího mytí v klasické mycí lince. Mikrovlákno je jemný materiál, který lak nepoškrábá. Pokud na hadříku nenecháte štítek.

Mytí tlakovou vodou je také cesta

Velmi dobrým způsobem, jak své auto vyčistit, je bezdotykové mytí s tlakovou vodou. Jednoznačně nejlepších výsledků dosáhnete s tzv. „wapkou“, která je součástí spousty mycích linek, ale na mnohých místech stojí i samostatně. Stačit vám však bude i zahradní hadice. Bezdotykové mytí je ideální ve chvílích, kdy je vozidlo opravdu hodně špinavé. V těchto chvílích by totiž špína v kombinaci s hadříkem fungovala jako peeling, které by poškrábal lak na autě. Proto se všech nánosů zbavte nejprve vodou. Poté na auto naneste vhodný čisticí přípravek. Ten nechte chvíli působit, případně umyjte hadříkem a poté důkladně opláchněte vodou.

Mytí s hadříkem a kyblíkem vody

Klasické kontaktní mytí je také způsob, jak zbavit vaše auto nánosů nečistot. K tomuto postupu si přichystejte dva kbelíky vody a hadřík. V jednom budete máchat špinavý hadřík, v druhém mějte vodu s prostředkem na mytí. Dobře funguje i mycí prostředek na nádobí, který automobil vyčistí až k vrstvě laku. Přípravek na mytí nezapomínejte dávat ani přímo na hadřík či žínku.

Automobil umývejte pohyby ze strany na stranu, nikdy však krouživými pohyby. V případě, že auto poškrábáte, se snáze opraví rýha z rovného než krouživého tahu. Hadřík pravidelně máchejte ve vodě. Prvně ve špinavé, kde odstraníte nečistoty, poté v té, kde je čisticí přípravek. Čistěte od méně špinavých částí vozidla po ty nejvíce znečištěné. Nakonec vše důkladně opláchněte.

Jak na „drsný povrch“ laku

I po důkladném umytí vašeho vozidla se může stát, že bude jeho povrch v některých místech drsný. S tím vám může pomoci dekontaminační hmota, kterou seženete pod názvem „Clay Bar“. I zde se vyhýbejte krouživým pohybům, hmotu navlhčete mýdlovou vodou. Po dočištění auto rychle umyjte mýdlovou vodou a opláchněte.

Auto je třeba usušit

Pokud necháte automobil schnout volně na sluníčku, nemůžete se divit, že na něm voda zanechá nevzhledné skvrny. Proto vezměte do rukou hadřík z mikrovlákna a automobil důkladně vysušte. Poté zkontrolujte, zda je auto poškrabané. V případě, že ano, můžete to opravit i doma – v případě, že se jedná o svrchní lak.

Voskování auta

Poslední, co je třeba udělat, je voskování auta. Trochu vosku naberte na aplikátor a naneste na automobil. Vyhýbejte se plastům v černé barvě, kde by vosk zanechal skvrny. Poté postupujte podle návodu na obalu.