27.08.2019

Autosedačka je pomocník, díky kterému můžeme přepravovat své děti v automobilu – a to bezpečně. Víte však, co říká o používání autosedaček zákon o provozu na pozemních komunikacích, který obsahuje pravidla pro používání dětské autosedačky a přímé přepravy dětí?

Hlavním důvodem, proč je nutno používat dětskou autosedačku, je zajistit jim co možná nejvyšší možnou bezpečnost při přepravě. Protože už náraz při 15 km za hodinu může být dle společnosti BESIP pro dítě bez autosedačky smrtelný. O tom, jak je třeba děti přepravovat, hovoří i zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb.

Airbagy, autosedačka a zádržné systémy

Z tohoto zákona vyplývá, že řidič automobilu kategorie M1, N1, N2 či N3 bez zádržného systému, nesmí přepravovat dítě mladší tří let. Na předním sedadle pak nemá co dělat dítě menší 150 cm. Pokud je automobil těchto kategorií vybaven zádržným bezpečnostním systémem, musí řidič přepravovat dítě do 150 cm a váhy 36 kg v dětské autosedačce. A to v takové, která odpovídá jeho výšce i váze. Jestliže je automobil vybaven aktivním airbagem, nelze na předním sedadle přepravovat dítě proti směru jízdy (typicky miminka, s nimiž cestuje matka sama). Při cestě po směru jízdy by měly být airbagy naopak zapnuty a sedadlo s dítětem posunuto co nejdále od palubní desky. Autosedačku je nutno upevnit k sedadlu tak, jak tomu bylo určeno výrobcem dětské autosedačky.

V případě, kdy cestujeme automobilem kategorie M1 nebo N1 s bezpečnostním zádržným systémem se třemi dětmi, je možné, že se nám dozadu tři autosedačky nevlezou. V takové chvíli lze dítě starší tří let a menší 150 cm přepravovat na zadním sedadle bez autosedačky. Dítě musí být připoutáno bezpečnostním pásem.

Kdy dítě nemusí sedět v autosedačce?

Tak jako je tomu u všeho, i co se týče přepravy dětí v dětských autosedačkách, stanovuje zákon výjimky, kdy dítě sedět v autosedačce nemusí. A to:

  • Jestliže je zdravotní stav dítěte natolik vážný, že nelze použít bezpečnostní systém.
  • Jestliže je dítě přepravováno vozidlem bezpečnostních sborů při plnění služebních povinností (hasiči, sanitka, horská služba).
  • Jestliže se děti přepravují ve vozidlech, která obstarávají svoz a rozvoz dětí na školní akce, sportovní a kulturní vyžití apod., přičemž se smí jet maximálně 70 km/hod.
  • Jestliže dítě vezeme vozidlem taxislužby. Dítě však nesmí sedět na předním sedadle.

Pozor na zákony aneb kdy váš čeká pokuta?

V případě, kdy jako řidič porušíte svoji povinnost použít při přepravě dětí dětskou autosedačku (dle §6 zákona č. 361/2000 Sb.), hrozí vám bloková pokuta až do 2000 Kč. Nebo pokuta ve výši 1500 – 2500 Kč ve správním řízení. Dále pak připsání až 4 bodů. Pokud si automobil zapůjčíte od nás, vždy máme v případě žádosti klienta k dispozici autosedačku, kterou rádi poskytneme k zapůjčení.