15.04.2021

Zimní období je nejlepší prověrkou pro vaši autobaterii. Znáte to, jedete například na nákup, zaparkujete, za půl hodiny se vrátíte zpět a vůz ani nenastartujete. Na vině mohly být omylem zapnuté světlomety, rádio, vnitřní osvětlení či další spotřebiče (v případě starších aut), ale kolikrát za to může i baterie ve špatné kondici, která se nestačí jízdou dobíjet. Nabíječku po ruce nemáte, ostatně ani zdroj, do kterého byste ji mohli zapojit. Na řadu tedy přichází startovací kabely, které by neměly chybět v žádném vozidle, zvlášť pokud nemáte novou nebo dobře opečovávanou autobaterii. Pak už stačí poprosit jiného řidiče, který vás za pomoci svého auta a kabelů nastartuje.

Autopůjčovna Brno

Jaké startovací kabely?

Při výběru startovacích kabelů sledujte parametry jako je průřez, materiál a délka. Průřez kabelů je důležitým faktorem pro samotný start, čím větší průřez, tím snadnější start. Levné tenké kabely nastartují maximálně nízkoobjemové benzinové motory. Průřez kabelu kontrolujte v místě, kde je upevněn ke svorce/konektoru, protože výrobci mají v oblibě používat silnou izolaci, a tak se na první pohled mohou zdát dostatečné.

Menší vozy s benzínovými motory – doporučený průřez od 16 mm2.

Vozy s motory o objemu nad 2 l a dieselové motory – doporučený průřez kabelů alespoň 25 mm2.

Rozhodně vybírejte kabely, které jsou vyrobeny z mědi. Oproti hliníkovým jsou kvalitnější a nelámou se. A nakonec se podívejte na jejich délku. Kolikrát vám přijde vhod, když kabel nebude standartní délky 3 m, ale 5 m nebo více. Nikdy nevíte, jak a kde dispozičně zaparkujete, aby se k vám mohl někdo vůbec připojit.

Jak připojit kabely?

Sada startovacích kabelů obsahu 2 ks, jeden červený (kladný), druhý je obvykle černý (záporný).

  1. Červený kabel připojte na kladný pól vybité baterie (+)
  2. Druhý konec červeného kabelu připojte na nabitou baterii rovněž na kladný pól (+)
  3. Černý kabel připojte na záporný pól nabité baterie (-)
  4. Druhý konec černého kabelu připojte na místo kostry záporného pólu*

* Nejčastěji je to přímo vystrčený kolík z bloku motoru nebo karoserie, bývá i označený.

Jakmile máte správně připojené kabely, můžete nastartovat auto s nabitou baterií, které nechte běžet na volnoběh několik minut. Vybitý akumulátor se bude postupně dobíjet. Po cca 10 minutách zkuste nastartovat auto s vybitou baterií. Startujte maximálně 10 sekund, pokud se nedaří, opakujte s časovým odstupem několika minut, případně nechte vychladnout kabely, které se velkým odběrem zahřívají.

Pokud se podaří nastartovat, vypněte motor automobilu s vybitou baterií.

Dále pak odpojujte kabely v opačném pořadí, než jste jej zapojovali (tzn. 4, 3, 2, 1)

Vůz s vybitou baterií nechte nastartovaný, po příjezdu domů raději autobaterii dobijte vhodnou nabíječkou do plné kapacity.