20.09.2019

Každý, kdo chce, aby mu jeho auto sloužilo co nejspolehlivěji a nejdéle, ví, že nemůže zapomínat na pravidelnou a důkladnou údržbu vozu. Díky této důkladné údržbě se vám váš automobil odmění svým bezproblémovým provozem. A na co nesmíme zapomenout?

Výměna oleje

Každý správný řidič by si měl pamatovat, že je třeba pravidelně měnit olej v autě. Jde o něco, co je třeba provádět jak u aut s dieselovým, tak i s benzínovým motorem. To, jak často olej měnit, závisí na tom, jak je automobil starý, kolik má najetých kilometrů, ale i dle údajů od výrobce. Starší vozidla obecně vyžadují výměnu po každých ujetých 10 000 km, nová vozidla mají delší interval – a to 15 až 20 000 km. Jestliže automobil používáte málo, měňte olej po skončení sezony či po dvou letech.

Kromě výměny oleje však musíte sledovat i jeho množství. V případě, kdy vám již začne svítit kontrolka, může být pozdě k dojetí na místo, kde můžete zastavit. Pokud má váš automobil znatelně vyšší spotřebu oleje, může být problém v motoru či olejové vaně. Jednou za čas je dobré měnit i olej v převodovce. To už je však velmi vzácné a individuální.

Čištění filtrů

Automobily na dieselový motor mají filtry pevných částic. Tyto filtry se však mohou zanášet, proto je musíme čas od času vyčistit. Na problém vás většinou upozorní kontrolka – v tomto případě je nutno filtr vyčistit ihned.

Kvalitní pneumatiky

Další věcí, kterou bychom si měli pravidelně kontrolovat, je vzorek na pneumatikách. Nekvalitní a sjeté pneumatiky značně zvětšují brzdnou dráhu, což je velmi nebezpečný problém. Vzorek musíme hlídat zejména v zimě, avšak ani letní by neměly být sjeté, kvůli možnému vzniku aquaplaningu. To jsou samozřejmě aspekty, které v naší autopůjčovně velice důkladně kontrolujeme.

Dekarbonizace motoru

Používáním vozidla se motor postupně zanáší karbonem. Ačkoliv nejde o něco, co by se stalo ze dne na den, po několika tisících kilometrech může být toto téma aktuální. Dekarbonizace motoru je vhodná ve chvílích, kdy se vám začne zvyšovat spotřeba paliva, budete mít vyšší emise, špatné startování, ale i když se vám zhorší výkon.

Péče o podvozek auta

Používáním automobilu se opotřebovávají i tlumiče s podvozkem. Vzhledem ke stavu silnic nejen v naší republice, by měly být tlumiče v perfektním stavu.