20.09.2019

Chystáte se prodat svůj starý automobil? Pokud ano a chcete se vyhnout nepříjemným komplikacím při a po prodeji, měli byste automobil na prodej důkladně přichystat. Ať už jde o vyčištění, ale jeho rozumný stav a kompletní informace.

Svůj automobil většinou prodáváme ve chvíli, kdy si pořizujeme novější, nebo když je náš stávající ve stavu, kdy vyžaduje investice a nám se do něj již investovat nechce. Víte ale, že dobrý stav vozidla není jediným kritériem, které předurčí, jak se vám vůz podaří prodat? Pokud tedy chcete dostat za prodej maximum, musíte jej na prodej dobře připravit.

Nikdo nechce zajíce v pytli

Pokud si chcete zvýšit své šance na prodej vozu, snažte se nezatajovat nic z jeho historie. Na případné kupce udělá dobrý dojem nejen servisní knížka, ale také protokoly z STK, faktury z autoservisu či měření emisí. Pokud tohle všechno ukážete potencionálnímu zájemci, bude mít jistotu, že ví, do čeho jde. Nikdo vás nenařkne ani z přetočeného počítadla kilometrů, vzhledem k tomu, že info o stavu najetých km je uveden v protokolech.

A co automobil před prodejem opravit?

I když vaše opravy hodnotu prodávaného vozu nijak razantně nezvýší, kupec vozidla si bude moct udělat představu o tom, jak bylo o vůz pečováno. A vždy si koupí raději ten, kde ví, že s ním předchozí majitel zacházel opatrně. Víte ale, do jakých oprav se pustit? A jaké už přenechat na nového majitele?

Jistě se snažte, aby při nastartování vozu nesvítily všechny kontrolky. Pokud budou svítit špatné brzdy, tak se může kupující zhrozit nad tím, co bude muset měnit a raději se poohlédne jinde. Přitom výměna brzdových destiček není nijak nákladná operace, a přesto vám připíše body k dobru.

Každý, kdo kupuje ojeté auto, musí počítat s tím, že ne vše bude v nejlepším stavu. Pokud jsou však vady opravdu velké, moc lidí na sebe nenalákáte. Proto když najdete jen menší drobnosti, snažte se je opravit. Opravte vše, co by mohlo mít vliv na funkci motoru, startování.

Čisté auto je pro kupce lákavější

Před tím, než se rozhodnete svoje vozidlo někde nabízet, byste jej měli na prodej připravit. A to tak, že auto důkladně umyjete, vyčistíte interiér, celý vůz vysajete a umyjete skla. V dobrém stavu by měl být i motorový prostor, který vyčistíte například přípravky rozpouštějícími mastnotu.

Kde prodávat?

Je jen na vás, zda se rozhodnete automobil prodávat osobně s tím, že vyděláte více, ale třeba později. Nebo v bazaru, kde dostanete méně, ale ihned. Nejlepších prodejů můžete dosáhnout prodejem přes inzerát. V tomto případě si připravte dobrou kupní smlouvu, kde kromě ceny a identifikace vozidla uvedete i vady.

Kdo nese odpovědnost?

V případě, že automobil koupí autobazar, jsou případné pozdější potíže s vozidlem problémem obchodníka. Pokud se tedy dobrovolně nepřihlásíte k tomu, že je to na vás. Proto před tím, než smlouva s bazarem podepíšete, si ji pořádně pročtěte. Obecně prodávající nese odpovědnost za vady, které při prodeji zatajil, přesto v tuto dobu již na vozidle byly. Naopak nenese zodpovědnost na vady, které vznikly až po prodeji. Poškozením se nerozumí potíže způsobené běžným používáním a opotřebením vozu.

Vše vyfoťte

Pokud prodáváte automobil přes inzerát, snažte se automobil důkladně nafotit, ale i popsat. Když člověk ví, do čeho jde, je větší šance, že si auto koupí. Svým zájemcům nic neskrývejte, na vše jim ochotně odpovídejte.