15.11.2020

Podvozek je velmi důležitou součástí každého automobilu – bohužel není vidět, proto na něj při vší péči zapomínáme. A to je chyba – zejména v zimním období, kdy nejsou silnice v příliš dobrém stavu. V tomto období trpí zejména části podvozku, jako jsou výfuk, brzdy či tlumiče. Jejich poškození vede k většímu opotřebení pneumatik, což výrazně snižuje jejich životnost. Tím, že se vám zhorší vaše jízdní vlastnosti, klesá vaše bezpečí na silnici. Co je třeba u podvozku kontrolovat?

Nezapomínejte na prevenci

Způsobů, jak můžete chránit podvozek svého automobilu, je mnoho. Mezi nejdůležitější a nejzákladnější způsoby ochrany patří zejména:

  • Klást důraz na mechanické poškození podvozku
  • Starat se o systém plastových krytů
  • Pravidelně opatřovat podvozek i dutiny prostředkem proti korozi – to a ideálně co čtyři roky
  • Jezdit rychlostí, kterou přizpůsobíte terénu (vyhýbejte se jízdě po nevhodném terénu)

Co je třeba kontrolovat?

O tom, v jakém stavu se podvozek vašeho automobilu nachází, si můžete udělat základní představu pohmatu. Samozřejmostí by měla být i bližší kontrola, přesto však nezanedbávejte ani vlastní pozorování. Pohmatem můžete zkontrolovat ruční brzdu, brzdové kotouče, výfuk, těsněni pístů tlumičů, ale také mnohé další prvky.

Brzdy

Brzdy patří k nejdůležitějším bezpečnostním prvkům každého vozidla. Tím nejmenším, co můžeme pro brzdy svého automobilu udělat, je například kontrola brzdové kapaliny – tu bychom měli dle nařízení většiny výrobců automobilů měnit každé dva roky.

Přečtěte si také: Na co nesmíte zapomenout při pravidelné údržbě automobilu

Se stárnoucí brzdovou kapalinou se v ní začíná hromadit stále více a více vody. Při zahřátí brzdového systému či jeho částí by to mohlo vést k dosažení bodu varu u této vody – což by mohlo způsobit nehodu. Při kontaminaci brzdové kapaliny může také dojít k nedostatečnému stlačení brzdové kapaliny, kdy může automobil přestat brzdit. Brzdová kapalina hraje také roli v boji proti korozi. Pokud nechcete, aby vám selhal váš brzdový systém, je třeba brzdovou kapalinu měnit pravidelně. Jednou za čas nechte zkontrolovat také brzdy a jejich obložení, kotouče a hydraulický obvod.

Výfuk a výfuková soustava

Velký vliv na jízdní vlastnosti vozidla má také vaše péče o výfukovou soustavu vozidla. Její životnost ovlivňují zejména povětrnostní podmínky, i proto je zima nejrizikovějším obdobím. Vlhkost i posypová sůl dělají s podvozkem automobilů své. Právě posypová sůl narušuje antikorozní ochranu, kterou je výfuková soustava opatřena. Jedním z nejčastějších problémů, které výfuk postihují, je zejména uvolňování částic rzi v tlumicí soustavě, opotřebení katalyzátoru, v případě dieselových automobilů ještě zanášení filtru pevných částic a různé netěsnosti.

Tlumiče

Bezpečný automobil by měl mít také plně funkční tlumiče – díky nim se vozidlo při jízdě po nerovnostech nebude houpat jako loď na moři. Bohužel – nevýhodou této části podvozku vozidla je fakt, že si problémů s tlumiči nemusíte všimnout hned. Vlhkost, sůl, ale také různé nečistoty mají na kvalitu tlumičů vliv. Problémů s tlumiči si můžete všimnout díky nerovnoměrně opotřebeným pneumatikám. Špatné tlumiče pro vás mohou dále znamenat delší brzdnou dráhu.